pirmdiena, 2015. gada 30. marts

"X-Faili" atgriežas uz ekrāniem

TV kompānija "FOX" paziņojusi, ka pēc trīspadsmit gadu pārtraukuma uz ekrāniem ar sešām epizodēm atgriezīsies mistisko seriālu pionieris "X-Faili" ("X-Files") ar aģentiem Foksu Malderu (Deivids Duhovnijs) un Danu Skalliju (Džiliana Anderone) pie izmeklēšanas stūres. Šis ir būtisks jaunums vairāku iemeslu dēļ.

Seriāls "X-Files" tika demonstrēts no 1993. līdz 2002.gadam. Tas ieguva 16 Emmy balvas un galvu reibinošu popularitāti visā pasaulē, jo bija pirmais šāda veida seriāls. "["X-Files"] palīdzēja attīstīties diviem populāriem televīzijas žanriem - pārdabiskā stila trillerim un kvazi-romantiskam izmeklētāju pārim," raksta žurnāls "Entertainment Weekly". Tomēr nezināmo vēl ir daudz. Vai bez Maldera un Skallijas seriāla turpinājumā piedalīsies vēl kāds no vecajiem personāžiem? Vai tiešām būs tikai sešas jaunas epozodes? Vai abi aģenti joprojām būs "mazliet" iemīlējušies viens otrā? Un, galu galā, kad paredzēta šī turpinājuma pirmizrāde? 

Lai arī kādas būs atbildes, skaidrs ir viens - "X-Faili" atgriezīsies, un, ņemot vērā šā brīža tehnoloģijas, nav šaubu, būs baismīgāk kā pirms padsmit gadiem, kad pēc Haralda Burkovska ierunātās kārtējās latviskotās sērijas noskatīšanās tumšā tualetē vai vannasistabā kādu laiku ieiet īsti negribējās. Nekas jau nenotika - pačurāja burciņā un viss. Bet bailes - tās nepazuda vēl ilgi.


Foto raksta ievadā no observationdeck.io9.com.

2015, www.musicstories.lv


trešdiena, 2015. gada 25. marts

"Modest Mouse" - "Strangers to Ourselves" (2015)

Aizaks Broks (39), indīroka kolektīva "Modest Mouse" līderis, ir samērā spuraina personība. Koncerta laikā torsā iedurts nazis, apsūdzība izvarošanā (kas gan vēlāk tapa atsaukta), 2000.gadā viņš pat desmit dienas sabija cietumā, turams aizdomās par slepkavības mēģinājumu, kas vēlāk arī tika atcelts. "Es esmu labs it visā, sevišķi pašsabotāžā," žurnālam "Rolling Stone" atzīst Broks. 

2004.gadā "dīvainā kārtā" "Modest Mouse" singls "Float On" kļuva par globālu radiohitu, bet sekojošā 2007.gada plate "We Were Dead Before the Ship Even Sank" ASV albumu topā pat uzleca līdz augstākajai pozīcijai. Kopš tā laika "Modest Mouse" nebija izdevusi nevienu plati. 2012.gadā Broks savā dzimtajā Portlendā nopirka vecu tipogrāfiju, ko pārvērta par ierakstu studiju un klubu "Ice Cream Party". "Trīs gadus es cēlos, gāju uz studiju, sabiju tur visu dienu, strādāju līdz vakaram un tad ballējos," stāsta Broks. Alkohols, "zālīte" un "visādi sūdi" - tā bija ikdiena! Un tomēr - pēc astoņu gadu pārtraukuma šā gada 20.martā klajā nācis jaunākais "Modest Mouse" albums "Strangers to Ourselves". Žurnāls "Rolling Stone" to nosaucis par "klasisku "Modest Mouse" ierakstu", kas piesātināts ar vonnegūtisku (no Kurta Vonnegūta) humoru.

"Man viņi bija kā "Nirvana" otrais uznāciens," par pirmo sastapšanos ar "Modest Mouse" deviņdesmitajos gados saka grupas "Black Keys" bundzinieks Patriks Karnejs. Un, domājams, platē "Strangers to Ourselves" katrs "savu "Nirvanu"" varēs atrast joprojām.


2015, www.musicstories.lv

otrdiena, 2015. gada 10. marts

Vinila plates pērk jaunie

Ar vinila platēm ir izaugušas daudzas paaudzes. Kaut ko līdzīgu mūsdienās zināmajam plašu atskaņotājam jau 1857.gadā patentēja franču grāmatu tirgotājs Leons Skots. Vēl pagājušā gadsimta septiņdesmito beigās un astoņdesmito sākumā vinila plašu industrija zēla un plauka. Līdz viens pēc otra sāka parādīties jauni datu nesēji - magnētiskās lentes, kasetes, visbeidzot kompaktdiski, kas, šķita, skaņuplašu ērai pieliek treknu punktu, bet digitālās lejupielādes kā traktors vēl pārbrauc pāri, lai, tā teikt, vairs nespirinās vispār. Taču patiesībā viss ir pavērsies pilnīgi citādi.

GALVENIE PIRCĒJI - ZEM 35

Atsaucoties uz "Nielsen Music" datiem, žurnāls "Billboard" ziņo, ka 2014.gadā albumu digitālās lejupielādes piedzīvojušas kritumu -9,5% apmērā, savukārt vinila plašu pārdošanas apjomi ir kāpuši par 52%(!!!). Protams, absolūtos skaitļos šie lielumi nav salīdzināmi, bet tendenci tas parāda nepārprotami. Bet ar ko viss sākās? Pirmā bezdelīga šim vinila plašu lidojumam mākoņos bija franču apvienības "Daft Punk" plate "Random Access Memories", kas 2013.gada nogalē lika nojaust mūzikas klausīšanās paradumu tuvojošās izmaiņas. Gadu vēlāk visu vēl vairāk sakāpināja vinila plašu entuziasts Džeks Vaits, kura plate "Lazaretto" kļuva par 2014.gadā pārdotāko vinila formātā (87 000 kopijas iepretīm "Daft Punk" 49 000 kopiju kā labākajam rezultātam 2013.gadā).

Varētu padomāt, ka vinila plates atgriežas, jo tās, atceroties zaļo jaunību un grimstot nostaļģijā, atsāk klausīties tie, kuri ar šādu mūzikas formātu uzauguši. Taču, izrādās, ka tā gluži nav. "Tagad ir tā, ka vairums apmeklētāju ir vecumā zem 28 gadiem," žurnālam "Billboard" atzīst viens no "Record Store Day" jeb "Ierakstu veikala dienas" organizatoriem Maikls Kurcs. Šī diena ASV tiek atzīmēta ik gadu aprīļa trešajā sestdienā, lai atbalstītu neatkarīgos mūzikas ierakstu veikaliņus. Šajās dienās tad arī ir iespējams novērot augošo vinila plašu popularitāti. Daļēji Kurza aprēķinus apstiprina arī kompānijas "The NPD Group" pētījums, kurš atklāj, ka 44% vinila plašu pircēju ir vecumā zem 35 gadiem, pētījumu citē "Billboard".

SIT NOST, BET TAS IR STILĪGI!

Kāpēc uz vinila platēm "pavelkas" tieši jaunie? "Billboard" aptaujāja mūzikas industrijas ekspertus un rezultātā secināja, ka galvenie iemesli ir trīs. Pirmkārt, vēlme fokusēties uz ierakstu, patiešām klausīties to, nevis tikai uzlikt fonā (vinila platei taču arī ik pēc laika jāapmaina puse). Otrkārt, alkas kolekcionēt kaut ko fiziku un taustāmu, nevis lejupielādētu failu veidā. Un, treškārt, pieņēmums, ka ieraksta skaņas kvalitāte vinila platē ir labāka (vai vismaz "siltāka"). Par pēdējo viedokļi ir dažādi. Pats Džeks Vaits ir izteicies, ka CD formāta skaņai nav ne vainas, jo to varot klausīties ļoti skaļi. Tajā pašā laikā ierakstu studijas "Mobile Fidelity Sound Lab" inženieris Šouns Britons atzīst - strādājot ar CD formāta ierakstu, pēc kāda laika ir jāiziet ieelpot svaigs gaiss. "Bet ar vinilu es varu strādāt daudz ilgāk un nenogurt," viņš saka "Billboard". Britons arī atklāj kādu tehnoloģisku niansi - galvenais iemesls vinila plašu ierobežotajām tirāžām esot problēmas radīt identiskas, noteiktas zemas frekvences skaņas lielākam skaitam plašu vienā reizē.

Nopūst putekļus no vecā "Radiotehnikas" plašu atskaņotāja vai iegādāties modernāku - tā nu ir katra paša izvēle. Bet ir fakts, ka aizvien vairāk albumu iznāk arī vinila formātā. Un mūzikas ierakstu kolekcija, kas sastāv no skaņuplatēm - sit nost, bet tas ir stilīgi!

Rakstā izmantoti citāti no raksta "Who's bying LP's? The Kids" ("Billboard", 14.marts, 2015).
Foto raksta ievadā no bloomberg.com.

2015, www.musicstories.lv

svētdiena, 2015. gada 8. marts

Lady Gaga maina imidžu

Daži viņu sauca par stilīgu, daži par "frīkainu", bet reti kuru tā atstāja pilnīgi vienaldzīgu. Stefānija Germanota (28), kuru pasaule pazīst ar vārdu Lady Gaga, uz skatuves ierasti izdarījās ekscentriski, uzstājoties, piemēram, no gaļas veidotā tērpā. Ārišķība darīja savu - tā aizēnoja Lady Gaga talantu un pašu neļāva uztvert nopietni. Taču pēdējā gada laikā viss ir mainījies.

Pagājušā gada rudenī Lady Gaga izdeva albumu, ko duetā iedziedāja kopā ar Amerikas mūzikas leģendu Toniju Benetu (88). Faniem, kas bija pavilkušies uz Gagas ekscentriskajiem izgājieniem, iestājās mērens šoks, ko daļa varbūt norakstīja uz tādu kā cieņas izrādīšanu leģendai. Tādu vienreizēju "soli pa kreisi". Un tad pienāca 22.februāra Oskaru pasniegšanas ceremonija, kurā Lady Gaga uzstājās ar piecu minūšu garu... "Mūzikas skaņu" dziesmu popūriju. "Ir dīvaini dažādos blogos un mājaslapās lasīt: "Kāpēc visi ir tā šokēti par viņas neticamo talantu?"," žurnālam "Billboard" saka Lady Gaga menedžeris Bobijs Kembels. Bet tieši tas arī notika - pasaule beidzot varēja novērtēt viņas talantu, par kuru nav nekādu šaubu (pat, ja ņem vērā, ka pie šī "Mūzikas skaņu" popūriju Lady Gaga strādāja divus mēnešus).

Taču stila maiņai ir arī konsekvences. Lady Gaga spēj izvilināt aizvien mazāk naudas no klausītāju maciņiem. Tas gan nav "dēkas" ar Toniju Benetu dēļ. Lady Gaga uzleca augstāk par savu dibenu jau ar debijas albumu "The Fame"(2008), pārdodot to 16 miljonos kopiju, bet visi nākamie albumi pārdošanas statistikas tabuliņās tikai regresēja, "Artpop" (2011) saskaitot vairs "tikai" 2,5 miljonos kopiju. "Vai tikai man liekas, ka Lady Gaga pilnvērtīgi dzīvo tieši tagad?" savā tvitera kontā pirms pāris dienām jautāja Teilore Svifta. Un viņai var piekrist, jo, izskatās, gan duets ar Benetu, gan "Mūzikas skaņas" - tās visas ir kāda apzināta plāna sastāvdaļas, kam uzdevums ir skaidrs un nepārprotams - Lady Gaga jāpieaug. Un tas vienkārši notiek.


Foto raksta ievadā no billboard.com.
2015, www.musicstories.lv

otrdiena, 2015. gada 3. marts

Kas ir deju mūzikas klausītājs?

Tā sauktā elektroniskā deju mūzika (EDM - Electronic Dance Music) savā attīstībā iet soli solī ar globālajām urbanizācijas tendencēm. Lielajām pilsētām topot apdzīvotākām, rodas aizvien vairāk un vairāk deju klubu, kuros šāda mūzika ir neatņemama sastāvdaļa. Taču izsenis jau pastāv viedoklis, ka EDM ir tādu prātā paplānāku ļaužu iecienīts izklaides mūzikas stils, kurš turklāt iet roku rokā arī ar dažādām sintētiskām atkarību vielām. Tā saucamie intelektuāļi izmantos katru izdevību, lai šādu elektronisku mūziku nodēvētu visādos neglaimojošos vārdos. 

Taču nevar noliegt, ka tieši pēdējos gados EDM uzņem aizvien jaunus apgriezienus. Tam par iemeslu, iespējams, ir EDM aizvien uzskatāmākā saplūšana ar plaša patēriņa popmūziku. Piemēram, franču dīdžejam Deividam Guetam, domājams, pievērst elektroniskajai deju mūzikai ir izdevies ne vienu vien, jo viņš "elektrizē" uz popmūzikas skatuvēm ļoti populārus vārdus, šiem kopdarbiem piesaistot viņu auditoriju. Un, tāpat nevar noliegt, EDM kļūst aizvien inteliģentāka. Tāpēc "intelektuāļiem" aizvien vairāk sāk trūkt argumentu zākām.

Un tad nāca statistiku mīlošā kompānija "Nielsen Entertainment", kas apkopo dažādus datus, tā vien liekas, par jebko. Un kārta bija pienākusi statistikai par EDM klausītāju: kas viņš īsti ir? Izrādās, vidējais EDM klausītājs ir ap 23 gadu vecs baltais vīrietis ar izglītību starp pabeigtu vidējo un iesāktu augstāko un ienākumiem zem vidējā līmeņa. Vai no šī var izdarīt kādus secinājumus? Nu droši vien, ka var, un "intelektuāļi" nespēj vien nostādīt balsi, lai pie pirmās izdevības pārliecinoši paustu: "Bet ko tad es teicu?"


Attēls raksta ievadā no edmsauce.com.
Grafiks no dailyinfographic.com.
2015, www.musicstories.lv